Europosłowie partii KORWiN i Europejska Fundacja Wolności dyskutują w PE nt. dyrektywy o broni palnej

Europosłowie partii KORWiN i Europejska Fundacja Wolności dyskutują w PE nt. dyrektywy o broni palnej

Europejska Fundacja Wolności wspólnie z  europosłem Januszem Korwin-Mikkem zorganizowała dzisiaj w Parlamencie Europejskim dyskusję na temat “Europejska Dyrektywa o broni palnej a przyszłość wolności obywatelskich”.

Obowiązująca unijna dyrektywa o broni palnej określa zasady zakupu i posiadania broni przez osoby prywatne, jak również reguluje handel bronią między obywatelami z różnych państw UE. W świetle zeszłorocznych ataków terrorystycznych w Europie, Komisja Europejska przedstawiła nowy projekt dyrektywy, zawierający bardziej restrykcyjne zasady zakazujące posiadania określonych rodzajów broni półautomatycznej, jak również zakupu broni przez Internet. Nowa dyrektywa obejmuje swym działaniem muzea i kolekcjonerów, jednocześnie zmienia warunki uzyskiwania pozwoleń na zakup i posiadanie broni palnej. Zawiera również propozycję jednolitych zasad oznaczania broni palnej w celu jej śledzenia oraz wzmocnienia wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskim. Komisja Europejska nie dokonała jednak właściwej oceny skutków regulacji przed przedłożeniem powyższych propozycji zmian.

Europoseł Janusz Korwin-Mikke zauważył: Czym się różni niewolnik od wolnego człowieka? Niewolnikowi nie wolno mieć broni. Tylko niewolnik nie może mieć broni, aby móc bronić swój dom i rodzinę. Wolny człowiek musi mieć do tego prawo.

Europoseł Robert Jarosław Iwaszkiewicz (EFDD) uczestniczył w debacie jako poseł monitorujący projekt z ramienia grupy EFDD w komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE.  Podkreślił konieczność odrzucenia propozycji Komisji, zarówno na etapie prac komisji jak i na sesji plenarnej.

– Politycy chcą odebrać obywatelom państw należących do UE prawo do posiadania broni. Politycy, którzy chcą nas rozbroić, sami na co dzień korzystają z uzbrojonej po zęby ochrony. Oni nie boją się terrorystów, bo nie jeżdżą metrem. Oni boją się własnych wyborców i dlatego chcą pod pretekstem walki z terroryzmem pozbawić nas wszystkich prawa do broni – mówił europoseł Rober Jarosław Iwaszkiewicz. – Tworzeniem tej dyrektywy zajmują się ludzie, którzy nie znają się na broni, którzy nigdy bronią się nie posługiwali. To tak jakby ustawę o mięsie tworzyli wojujący wegetarianie.

Punkt widzenia sektora organizacji pozarządowych przedstawiło kilkunastu przedstawicieli podmiotów z Polski. Głos zabrali m.in. Jarosław Lewandowski, prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce, Tomasz W. Stępień, oficjalny przedstawiciel Firearms United oraz Andrzej Leszczyński, redaktor Gun TV PL.

W spotkaniu uczestniczyli posłowie z rożnych krajów oraz grup politycznych. Na konferencję zaproszona została komisarz Elżbieta Bieńkowska, jednak na zaproszenie nie odpowiedziała, nie wysłała także nikogo w swoim imieniu. To pokazuje, jak organizacje strzeleckie i prawa obywateli do obrony, są traktowane przez polskie władze.

Uczestnicy dyskusji podkreślali zgodnie, że z powodu braku dialogu z kluczowymi interesariuszami, jak również braku odpowiednio szerokich konsultacji społecznych, braku wystarczającego uzasadnienia proponowanych zmian oraz braku odpowiedniej oceny skutków – propozycja KE powinna zostać odrzucona w całości.

Zdaniem zgromadzonych, mimo tego, że Komisja Europejska zmierzała do przedstawienia znowelizowanej dyrektywy o broni palnej jako jeszcze jednego narzędzia walki z terroryzmem, w praktyce projekt ogranicza swobody obywatelskie wszystkich praworządnych obywateli UE.

 

Partia KORWiN  prowadzi obecnie akcję „KORWiN dla bezpieczeństwa”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa Polaków. W całej Polsce zbierane są podpisy pod trzema obywatelskimi projektami ustaw: gwarantującej szerszy dostęp do broni, poszerzającej granice obrony koniecznej i przywracającej karę śmierci dla morderców.

Więcej informacji można zasięgnąć na stronie: www.podpiszsie.info.

VIDEO z konferencji.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *