Komentarze lokalne JKM 03.02.2016

Komentarze lokalne JKM 03.02.2016

1. [TRÓJMIASTO] http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/9310996,spor-o-klasy-dla-cheerleaderek-w-gdanskich-szkolach,id,t.html

Lidia Makowska, dzielnicowa radna, sprzeciwia się klasom dla cheerleaderek, bo „uprzedmiotawiają dziewczynki”.

Komentarz JKM : „Cóż: walki bokserów „uprzedmiotawiają chłopców”, a pokazy w cyrku „uprzedmiotawiają zwierzęta”. Proponuję, by p.Makowska zajęła się Ogrodem Botanicznym, gdzie nieszczęsne rośliny traktowane są jako obiekty – i traktowane chyba gorzej, niż cheerleaderki , a nawet niż modelki na wybiegach!”


2. [SIEDLCE] http://kurierwschodni.pl/siedlce-zaliczenia-egzaminow-za-perfumy-na-uph/

Profesor Katedry Higieny i Rozrodu Zwierząt Teresa B. została nagrana, jak w rozmowie tel. ze studentką domaga się kupna perfum jako prezent na obronę magisterki. Protestowała kiedy studentka zaproponowała inne perfumy. W końcu tracąc wiarę w to, że studentka kupi właściwe, poprosiła by ta była w dzień obrony „przygotowana” (nie ucz się za bardzo bo się przemęczysz, ale bądź przygotowana) w sposób taki, aby przyniosła pieniądze – a profesor perfumy kupi sobie sama. Sprawę rozdmuchał TVN. Profesor jest na zwolnieniu lekarskim. Studenci wymieniają się wrażeniami na temat tego typu współpracy z innymi wykładowcami również na innych wydziałach.

Komentarz JKM : „To nie jest najgorzej. W niektórych szkołach 12-latki wybrane na gospodarzy klasy domagają się cukierków za interwencję u wychowawcy. „


3. [ŚLĄSKIE] http://www.twojezaglebie.pl/grupa-przestepcza-w-word-96184

Grupa przestępcza w WORDzie: kursanci autobusami przyjeżdżali na ustawione egzaminy na prawo jazdy.

Komentarz JKM : „Po Polsce jeździ podobno paręnaście tysięcy ludzi, którzy prawo jazdy albo kupili za 1000 zł na Ukrainie, albo wyłudzili w WRDzie za łapówkę, albo… w ogóle go nie mają. Co najdziwaczniejsze: ludzie ci powodują bardzo mało wypadków.
Najwięcej wypadków powodują ci, co akurat odebrali prawko z okienka – i uskrzydleni jego posiadaniem czują, że w tej sekundzie już nauczyli się świetnie jeździć.
140 lat temu wprowadzono prawa jazdy w Królestwie Belgii – podczas gdy Królestwo Holandii pozwalało swoim poddanym jeździć bez takich absurdalnych dokumentów. I co państwo powiecie? Liczba wypadków w obydwu krajach była taka sama.
A potem Królestwo Holandii tez wprowadziło prawa jazdy. Nie, urzędnicy nie brali za to łapówek. Po prostu rozrastała się biurokracja, chciano mnożyć urzędy – i poddani czuli się jakoś pewniej, gdy każdy kierowca musiał mieć taki dokument…
Cóż: w d***kracji (a nawet królestwa stały się d***kratyczne…) nie rządzi rozum, tylko liczba. A głupich i tchórzliwych jest więcej, niż mądrych i odważnych.”


4. [TARNÓW] http://www.tarnow.net.pl/index.php?pokaz=wiadomosc&id=18259

Radni PiS rządzący w tarnowskiej radzie miasta postawili na swoim. W budżecie zapisano 60 tys. zł na organizację tzw. „lekcji patriotyzmu” w miejscowych szkołach.

Komentarz JKM : „Obawiam się, że efektem będzie to, że uczniowie będą się wzdrygać na sam dźwięk słowa „patriotyzm”…”


5. [LUBLIN] http://www.kurierlubelski.pl/aktualnosci/art/9290680,dwie-dotacje-na-jednego-przedszkolaka-prywatne-placowki-wyludzaly-pieniadze,id,t.html

Czy to możliwe, żeby jedno dziecko chodziło jednocześnie do prywatnego i miejskiego przedszkola, a miasto płaciło za to obydwu placówkom? W Lublinie tak.

Komentarz JKM : „Gdy tylko państwo zaczyna do czegoś dopłacać, natychmiast pojawiają się wyłudzacze takich świadczeń. To, akurat, jest drobiazg – ale gdyby nie wyłudzenia VAT, to ćwierć polskiej gospodarki musiałoby się pozamykać. Bo wyłudzenia są niemoralne – ale z drugiej strony zabranie pieniędzy państwu i przeniesienie do prywatnej kieszeni jest pożyteczne.

W takiej niemoralnej sytuacji ustawia nas socjalizm. „


6. [LUBIN] http://www.lubin.pl/aktualnosci,40141,zwiazkowcy_jada_do_ministerstwa.html

Miedziowi związkowcy nie chcą dłużej czekać na rozwiązanie kwestii podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” wystosował apel do rządu, w którym domaga się zrealizowania przedwyborczych zapowiedzi i wprowadzenia radykalnych zmian w ustawie wprowadzającej tę daninę.

Komentarz JKM : „Ta sprawa wymaga rozwiązań generalnych. Nie może być tak, by jakieś grupy nacisku w rozmaity sposób wymuszały arbitralne decyzje.
Możliwe rozwiązania są dwa.
Amerykańskie: zasoby naturalne należą do właściciela gruntu. Za ile i komu sprzeda on prawo do ich eksploatacji – to jego i tylko jego sprawa.
Tradycyjne uporządkowane: zasoby są podzielone. Do właściciela gruntu należy: w miastach 7 metrów, poza miastami: 30 metrów w głąb Do gminy: 50 metrów w głąb (w mieście: od 7 do 50 miasto). Do 100 metrów – województwo. Poniżej 100 metrów – całość należy do państwa. (wartości orientacyjne. Należy zasięgnąć opinii geologów i innych specjalistów)

Przy eksploatacji złoża należącego do gminy, państwa lub województwa obowiązuje licytacja:

1) Niezależne firmy (najlepiej: emerytowani właściciele lub pracownicy kopalń – wybór z licytacji) określają warunki wydobycia (jaki procent kopalin może zostać niewydobyty, jakie opłaty za niszczenie naturalnych warunków itp.). Także : wysokość kar umownych za nieprzestrzeganie warunków.

2) Gdy warunki (1) są ustalone ogłasza się licytację na wydobywanie kopaliny. Wygrywa ten, kto zaoferuje najwięcej za całość złoża, płaci się jednak tylko za urządzenia (4) oraz kopalinę wydobytą.

3) Niezależne firmy (płatne od wykrycia nieprawidłowości) sprawdzają ilość wydobytej kopaliny i dotrzymanie warunków z (1)

4) W przypadku kopalń istniejących licytacja jak w p.(2) obejmuje również całość urządzeń wydobywczych.

5) Państwo nie może wprowadzić żadnych dodatkowych podatków i opłat. Zawarta transakcja obowiązuje obydwie strony. Nawet, gdyby okazało się, że połowę złoża stanowi nie miedź, a złoto.

To tyle. Moim zdaniem rozwiązanie amerykańskie jest prostsze, lepsze i sprawiedliwsze. Póki go nie ma – trzeba tworzyć skomplikowane sztuczne konstrukcje, jak wyżej – lub zgodzić się, że urzędnicy państwowi będą sobie robili, co chcą.”

komentarzy 391

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *