Powstanie Węgierskie 1956

Powstanie Węgierskie 1956

Powstanie Węgierskie 1956

„Avanti ragazzi di Buda, avanti ragazzi di Pest!

Studenti braccianti operai, il sole non sorge più ad est!”

„Naprzód chłopaki z Budy, naprzód chłopaki z Pestu!
Studenci, robotnicy, pracownicy, słońce nie wschodzi już na wschodzie!”

📆 61 lat temu nasi bracia Węgrzy podnieśli głowy i wystąpili przeciwko władzy komunistycznej. W rzeczywistości powstanie węgierskie 1956 roku było między innymi wypadkową solidaryzujących się z polskimi robotnikami studentów budapesztańskich uczelni. W trakcie trwania manifestacji pojawiały się kolejne hasła i postulaty, a jednym z najbardziej znanych było „Ruszkik Haza!”, czyli „Ruscy do domu!”. Węgrzy podobnie jak my doświadczali w tych latach komunistycznego terroru. W swoich postulatach domagali się wolności słowa, opuszczenia ich kraju przez radzieckie wojska, suwerenności i nowego rządu. Czując wsparcie większości narodu, a nawet policyjnych jednostek, chwycili za broń. Z początku powstanie odnosiło sukcesy, Węgrzy uwierzyli w zwycięstwo, jednak wielka polityka zdecydowała inaczej. Przy obojętności państw zachodnich, Armia Czerwona wkroczyła do Budapesztu. Rozstrzeliwania, tortury, represje, to czekało tych, którzy odważyli się podnieść rękę na władze. Tysiące Węgrów wyjechało z kraju.

My Polacy doskonale rozumiemy, jak cenna jest wolność. W roku ‘56 tysiące naszych rodaków dobrowolnie pomogło powstańcom. Wysyłano leki, bandaże, prowiant, a przede wszystkim krew. Po dziś dzień Węgrzy są nam za tą pomoc dozgonnie wdzięczni. Każdy kto był w Budapeszcie, widział jak wiele pomników poświęconych jest Polakom. Powiedzenie Polak, Węgier, dwa bratanki” nie wzięło się przecież znikąd. To właśnie takie dowody braterstwa i zrozumienia potwierdzają nasze wyjątkowe relacje.

Dzisiaj także solidaryzujemy się z naszymi węgierskimi braćmi. #Wolność chyli czoła przed bohaterami Powstania Węgierskiego 1956. „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”.

 

Zapraszamy do śledzenia naszych profili:

Fb: https://www.facebook.com/jkm.wolnosc/

Niedawno założony Wykop.pl: https://www.wykop.pl/ludzie/wolnosc/

Twitter: https://twitter.com/_wolnosc

 

Najbliższe spotkania z Partią Wolność:

OTWARTE SPOTKANIA ŻYWIECKIEJ WOLNOŚCI

Zapraszamy na cykliczne, otwarte spotkania sympatyków oraz działaczy partii Wolność z Żywieczyzny. W każdy ostatni piątek miesiąca spotkamy się w Karczmie Żywieckiej przy Alei Wolności 1 w Żywcu

SPOTKANIA SĄ NIEZOBOWIĄZUJĄCE, OTWARTE, NA KTÓRE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH I NIE WIĄŻĄ SIĘ Z ŻADNYMI FORMALNOŚCIAMI

Piątek, 18:30, Aleja Wolności 1
Spotkania odbywają się cyklicznie w ostatnie piątki miesiąca
Więcej info tutaj –> https://wolnosc.pl/zapisz-sie

Spotkania prowadzi Wojciech Bielewicz (Prezes Żywieckiego Koła Wolności).

Link do wydarzenia na Facebook: https://www.facebook.com/events/487592691626958

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *