Raport Dobromira Sośnierza: „Opinie Polaków o Unii Europejskiej”

Raport Dobromira Sośnierza: „Opinie Polaków o Unii Europejskiej”
Liderzy koalicji Partii Wolność i Ruchu Narodowego przedstawili wyniki badania opinii Polaków na temat Unii Europejskiej. Jego autorem był europoseł Dobromir Sośnierz, a wraz z nim na konferencji wystąpili Konrad Berkowicz oraz Michał Wawer, członek Zarządu Krajowego RN).

Banie „Opinie Polaków o Unii Europejskiej” zostało przeprowadzone przez Estymator w dniach 16-28 listopada. Jego najważniejsze wyniki mówią, że:

6% respondentów na pytanie, czy dobrze, że Polska jest w UE, odpowiedziało negatywnie

Na pytanie „Czy Polska może już wyjść z UE, bo więcej pieniędzy już od niej nie dostaniemy, a jeśli dostaniemy, to w zamian będą oczekiwać zbyt wiele?” aż 33,6% ankietowanych odpowiedziało „tak”.

88,8% Polaków uważa, że polityka UE służy bardziej Niemcom i Francji niż Polsce

74,9% Polaków mówi nie dążeniom do stworzenia z UE jednego państwa z centralną władzą, własnymi podatkami i armią, kosztem suwerenności państw narodowych tworzących dzisiaj UE”

Dobromir Sośnierz zauważył istotny fakt – „Jeśli przedstawimy ludziom prawdziwe informacje, jakie są rzeczywiste koszty naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej, jaki jest bilans zysków i strat, to już w tej chwili 1/3 ludzi jest gotowa wyjść z UE. I będzie to rosło.” Według europosła taka sytuacja będzie z czasem coraz bardziej widoczna, ponieważ to właśnie młode pokolenie Polaków jest bardziej rozeznane w realnej sytuacji w UE niż starsi obywatele. Zmiany pokoleniowe naturalnie wpłyną na stosunek naszego społeczeństwa względem UE.

Michał Wawer – „Być może najważniejszym wnioskiem z tych badań jest to, że Polacy mają do UE stosunek transakcyjny, tzn. Polacy tak długo chcą być w UE, jak się to opłaca. Tym Polacy się różnią od polityków PiS, polityków POKO, którzy mają do UE stosunek moralny. Uważają, że Polska powinna być w UE nawet wtedy, kiedy jest to wbrew naszemu interesowi, że jest to po prostu nasz moralny obowiązek, żeby do UE należeć.”

Konrad Berkowicz  –„Przebadano w tym raporcie 12 postulatów głównych UE i okazuje się, że wśród 10 z 12 postulatów co najmniej 25% unioentuzjastów jest przeciwna. Oznacza to, że miłość do UE to jest miłość patologiczna. (…) Jak słusznie zauważył europoseł Sośnierz, widocznie Polska czuje się takim zakładnikiem UE, ja bym poszedł dalej, wynika z tego, że unioentuzjazm jest odmianą syndromu sztokholmskiego. (…) Źródłem miłości do UE jest niewiedza.”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *