Stop korupcji!

Stop korupcji!

Bardzo dużo mówi się w dzisiejszym świecie o korupcji, pewnie dlatego, że obywatele czują, że zewsząd ich otacza. Jak wiadomo w Polsce za korupcję to poszedł siedzieć jedynie Lew Rywin, bo zaproponował układ nie tym co trzeba, mocodawców żadnych nie było a to był jego osobisty wybryk … Idąc tym samym tropem firma ALSTOM produkująca Pendolino, w naszym kraju nie ma zarzutów o korupcję przy przetargach, więc należy wnioskować, że w Polsce po prostu zachowała się niesamowicie uczciwie, w przeciwieństwie do przetargów w innych krajach…

Korupcja występuje gdy spotykają się trzy grupy interesów a jedna ze stron pełni funkcję pośredniczą. Gdy spotykają się dwie grupy interesów czyli np. właściciel jednej firmy z drugą to realizują interes, handlują, współpracują itp. Jedna strona oferuje coś w zamian za coś ze strony drugiej. Niczym to się nie różni od robienia zakupów w sklepie. Nie ma tutaj mowy o korupcji.

Jeśli natomiast spotyka się jedna strona z pośrednikiem wysłanym przez drugą stronę to mamy idealne warunki do zaistnienia procesu korupcji.

Taki model występuje we wszystkich transakcjach wykonywanych przez Państwo. Państwo ze swojej natury jest pośrednikiem bo decyduje o wydawaniu zebranych pod przymusem pieniędzy obywateli.

Państwo zatem ze swojej natury jest korupcjogenne. Pomimo tak oczywistego stwierdzenia wiele osób gotowe jest uwierzyć, że poprzednia ekipa była skorumpowana i teraz zastąpi ją ekipa, która od korupcji będzie się trzymać z daleka. Tak mogło by oczywiście być, gdybyśmy mówili o konkretnej osobie. Zastąpienie skorumpowanej osoby osobą nieskorumpowaną jest możliwe. Zastąpienie dziesiątek tysięcy skorumpowanych urzędników innymi uczciwymi i liczenie, że sytuacja się nie powtórzy jest zwykłą naiwnością. W podobnym warunkach, po jakimś czasie ludzie zachowują się w sposób podobny. Po rozgoszczeniu zatem system powoli sprawia, że stają się podatni na korupcję.

Jedyną skuteczną metodą zwalczania korupcji jest zwalczanie jej w sposób systemowy! Należy zmienić model wydawania pieniędzy obywateli poprzez likwidację pośredników czyli maksymalne ograniczenie roli Państwa. Niestety przy obecnych rządach PiS mamy sytuację dokładnie odwrotną. Państwo chce wejść w kolejne aspekty naszego życia, co oznacza, że chce stworzyć kolejne warunki do niekorzystnego rozporządzania naszym mieniem, przez urzędników.

Ludzie obudźcie się! Musimy jak najszybciej zawrócić i iść w drugą stronę aby w opinii Polaków nie utrwalił się urzędniczy dowcip „Korupcji mówimy stanowcze… Być może!”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *